دیوار ساختمان

دیوار ساختمان

انواع دیوار ساختمان به طور کلی به دو نوع دیوار بیرونی و دیوار داخلی متمایز می شوند. دیوارهای بیرونی با ایجاد لایه محافظ به خانه سرپناه می دهد. دیوارهای داخلی به تقسیم بندی محوطه به تعداد اتاق مورد نیاز کمک می کند. دیوار سازه ای است که یک منطقه دقیق را مشخص می کند و ایمنی و سرپناه را فراهم می کند. انواع مختلفی از دیوارها در ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شود که در زیر آورده شده است.

انواع دیوار ساختمان از نظر کاربرد

انواع دیوارهای مورد استفاده در ساخت و ساز، از نظر کاربرد و عملکرد در ساختمان به دیوار باربر و غیر باربر، دیوار حفره ای، برشی، پارتیشن، پانل، روکش شده، حائل و دیوار کاذب تقسیم می گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع دیوار باربر و غیر باربر بیشتر آشنا شوید.

1. دیوار باربر

دیوار ساختمان باربر

دیواری که مستقیماً بالای تیر قرار دارد و برای حمل بار عمودی طراحی شده است، دیوار باربر نامیده می شود. یا به اصطلاحی دیگر، اگر دیواری مستقیماً بالای خود هیچ دیوار، تیرک یا تکیه گاه دیگری نداشته باشد، به احتمال زیاد دیواری باربر است. دیوار باربر وزن یک خانه را از پشت بام و طبقات بالا تا زیر بنا حمل می کند. این دیوارها از اعضای سازه ای مانند تیرها، دال ها و دیوارها در طبقات بالا پشتیبانی می کنند. از دیوارهای باربر می توان به عنوان دیوار داخلی یا خارجی استفاده کرد. بتن یک ماده ایده آل برای تحمل این بارها است. تیرها مستقیماً به فونداسیون بتنی می روند.

انواع دیوار ساختمان باربر

انواع دیوار ساختمان باربر

 • دیوار بتنی پیش ساخته
 • دیوار حائل
 • دیوار بنایی
 • دیوارهای گل میخ فلزی باربر از قبل پانل شده
 • دیوار آجری مهندسی (115mm, 225mm)
 • دیوار سنگی

2. دیوار غیر باربر

دیوار ساختمان غیر باربر

دیواری که کمکی به ایستادن سازه نمی کند و فقط خود را نگه می دارد به عنوان دیوار غیر باربر شناخته می شود. دیوارهای غیر باربر فقط وزن خود را تحمل می کنند و هیچ گونه عضو سازه ای مانند تیر و دال را تحمل نمی کنند. بیشتر اوقات، آنها دیوارهای داخلی هستند که هدف آنها تقسیم سازه به اتاق است. می توان دیوارهای غیر باربر را بدون به خطر انداختن ایمنی ساختمان برداشت. درضمن این دیوارها مقرون به صرفه نیز هستند.

انواع دیوار ساختمان غیر باربر

انواع دیوار غیر باربر ساختمان

الف) آجرهای توخالی

ب) آجر نما

ج) بلوک بتنی توخالی

د) دیوار آجری (115 میلی متر، 225 میلی متر)

3. دیوارهای حفره

دیوارهای حفره ای ساختماننوعی دیوار ساختمانی متشکل از یک دیوار بیرونی متصل به دیوار داخلی که توسط یک فضای هوایی از هم جدا شده است. دیوارهای حفره ای به جلوگیری از نفوذ باران به سطح داخلی دیوار کمک می کند و به دیوار توخالی نیز معروف می باشند. وزن کمی روی فونداسیون دارند و عایق صدای خوبی هستند، از این رو به جلوگیری از سر و صدا کمک می کند. دیوار حفره ای عایق حرارتی بهتری نسبت به هر دیوار دیگری است و انتقال گرما را به خوبی کاهش می دهد. از نظر اقتصادی ارزانتر از سایر دیوارها است و در برابر آتش مقاوم است.

4. دیوار برشی

دیوارهای برشی ساختمان

دیوارهای برشی دیوار قاب بندی شده ای هستند که برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی طراحی شده اند. این نیروی جانبی از دیوارهای بیرونی، کف و سقف به پی زمین می آید. این دیوار به عنوان یک عنصر عمودی برای مقاومت در برابر نیروی افقی (مثل باد و زلزله) است. استفاده از دیوار برشی به ویژه در ساختمان های بزرگ و مرتفع بسیار مهم است و معمولاً از مصالحی مانند بتن یا بنایی ساخته می شود. دارای سیستم سازه ای عالی برای مقاومت در برابر زلزله هستند. ساخت و اجرای دیوارهای برشی آسان است.

5. دیوار پارتیشن (جداکننده)

دیوار پارتیشن یک دیوار غیر باربر داخلی برای تقسیم فضای بزرگتر به فضاهای کوچکتر است. ارتفاع دیوار جداکننده بستگی به کاربری دارد که ممکن است یک طبقه یا بخشی از یک طبقه باشد. این دیوارها از شیشه، تخته فیبر یا آجر ساخته شده اند. ساختار این دیوار به صورت یک قاب است. دیوار جداکننده به کف، سقف و دیوارها محکم می شود. برای حمل بار خود به اندازه کافی قوی است و در برابر ضربه مقاومت می کند. برای پشتیبانی از وسایل دیواری پایدار و قوی است. دیوار جداکننده به عنوان یک مانع صوتی عمل می کند و در برابر آتش مقاوم است.

6. دیوار پانل

دیوار ساختمان پانلی

دیوار پانلی به طور کلی از چوب ساخته شده است و یک دیوار خارجی غیر باربر در ساختار قاب بندی شده است. از این دیوار برای زیبایی ساختمان ها در داخل و خارج استفاده می شود. دیوار غیر باربر بین ستون ها و یا ستون هایی است که تکیه دارند. پانل هم با میخ و یا با چسب نصب می شود. صفحات پانل می تواند از چوب های سخت یا کاج ارزان قیمت باشد. قبل از نصب دیوارهای پانل باید دیوار ساختمان را رنگ کرد.

7. دیوارهای روکش شده

دیوار ساختمان روکش شده

دیوارهای روکش بنایی، یک دیوار بنایی خارجی تک غیر سازه ای است که از آجر یا سنگ ساخته شده است. پشت آن فضای هوایی دارد و به آن روکش لنگر می گویند. با یک دیوار روکش شده، مواد را نگه می داریم. این می تواند از آجر یا سنگ ساخته شود. معروف ترین دیوار روکش شده از آجر ساخته شده است. این دیوار ساختمانی فقط یک ضخامت دارد. زمانی که قوانین ساختمانی نیاز به عایق کاری در دیوارهای داخلی داشتند، این امر به یک هنجار تبدیل شد. سبک وزن است. ساخت و ساز به زمان کمتری برای تکمیل در دیوارهای روکش شده نیاز دارد.

8. دیوار حائل

دیوار حائل

دیوار حائل سازه‌ای است که به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که در برابر فشار جانبی خاک مقاوم باشد یا مصالح خاک را در خود نگه دارد. فشار جانبی می تواند به دلیل پر شدن زمین، فشار مایع، ماسه و سایر مواد دانه ای در پشت ساختار دیوار حائل باشد. انواع مختلفی از سازه های دیوار حائل وجود دارد که برای اهداف متعددی استفاده می شود.

انواع دیوار حائل

چهار نوع اصلی دیوار حائل عبارتند از:

 • دیوارهای حائل گرانشی
 • دیوارهای نگهدارنده کنسول
 • دیوارهای حائل تعبیه شده
 • دیوارهای حائل خاکی تقویت شده

شرکت آکس طرح و ساخت در زمینه فروش و نصب انواع دیوار ساختمان برای نوسازی و بازسازی ساختمان در خدمت شما مشتریان محترم می‌باشد. با کارشناسان خود در آکس در ارتباط باشید تا از خدمات مشاوره رایگان و بازدید از محل پروژه بهره مند شوید.

9. دیوار کاذب

دیوار خشک

دیوار کاذب یا به اصطلاح دیوار خشک (درای وال DRYWALL) از روش های نوین طراحی و اجرای دیوارهای جداکننده داخلی می باشد. دیوار کاذب در صنعت ساخت و ساز خشک معرفی گردید و به عنوان دیوار جداکننده داخلی طراحی می گردد. می توان از درای وال برای جلوگیری از دید یک قسمت از ساختمان و تقسیم فضای داخلی استفاده کرد. دیوارهای کاذب غیر باربر هستند و ساخت آنها کمی ساده تر از دیوارهای جداکننده معمولی است. شرکت آکس طرح و ساخت نماینده و عاملیت شرکت کناف ایران (کی پلاس) انواع دیوار کاذب را با بهترین قیمت برایتان نصب و اجرا می نماید.

انواع دیوار کاذب شامل: دیوار خشک کناف، پارتیشن، دیوار کاذب آکوستیک می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با هر کدام از دیوارهای کاذب آشنا شوید.

ویژگی ها و مزایای دیوار خشک کناف

دیوار خشک کناف

دیوار خشک یا درای وال اصطلاحی در صنعت ساخت و ساز خشک است که به دلیل عدم استفاده از مصالح تر مانند سیمان و گچ در هنگام نصب به این نام خوانده می شود. این محصول برای دیوار ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، بهداشتی و حتی ورزشی کاربرد دارد. در این صنعت، دیوار خشک در مقابل دیوار بنایی یا ماسونری قرار می گیرد. دیوار ماسونری، دیواری است که در آن از آجر، سفال، بلوک سیمانی و … با ملات ساخته می شود.

نصب دیوار کناف

دیوار کناف، از پوشش های ورقه ای مختلف مانند صفحات روکش دار گچی، تخته، سیمانی یا الیافی ساخته می شود. این دیوارها با پیچ، میخ و گاهی پرچ روی زیرسازی کناف نصب می شوند. به ورقه ای از گچ که میان دو لایه ضخیم از کاغذ یا مقوای فشرده شده قرار می گیرد، دیوار کناف (dry wall) گفته می شود. در ویدئوی زیر نحوه نصب دیوار کناف را مشاهده می نمایید.

انواع دیوار خشک کناف

دیوار های کناف که نوعی دیوار کاذب هستند در 5 نوع تولید و عرضه می گردند.

 •   درای وال (RG) پانل گچی ساده
 • درای وال کناف (MR) مقاوم در برابر رطوبت
 •   دیوار خشک (FR) مقاوم در برابر آتش‌سوزی
 •  دیوار کناف (FM) مقاوم در برابر رطوبت و آتش‌سوزی
 •   درای وال سیمانی (سمنت برد)

قیمت دیوار آکوستیک

دیوار کاذب آکوستیک

دیوار آکوستیک نوعی دیوار عایق صداست که امروزه با توجه به مشکلات شهر نشینی شلوغی و سروصدای زیاد بسیار محبوب و پرکاربرد می باشد. این دیوار ها با استفاده از پنل های مخصوصی نصب می شوند و می توان گفت در برابر حرارت نیز عایق بسیار مناسبی می باشد. این محصولات دارای طرح های مختلفی هستند که می توانید از آنها برای دکور کردن انواع واحد ها استفاده کنید.

انواع دیوار ساختمان از نظر مصالح ساختمانی

دیوارهای ساختمان از نظر مصالح ساختمانی نیز به آجری، بتنی، سنگی، بلوک، چوبی و خشتی تقسیم بندی می شوند. در ادامه با هر یک از اینها بیشتر آشنا می شویم.

1. دیوار آجری ساختمان

دیوار آجری

دیواری که به کمک آجر ساخته می شود را دیوار آجری می گویند. برای اتصال آجرهای دیوار از سنگ تراشی استفاده می شود. ضخامت دیوار آجری می تواند 20 سانتی متر یا 10 سانتی متر باشد. دیوار با ضخامت 20 سانتی متری برای دیوارهای بیرونی پذیرفته شده است. دیوار 10 سانتی متری برای دیوارهای داخلی ساختمان پذیرفته شده است.

2. دیوار بتنی ساختمان

دیوار بتنی

ساخت دیوارهای بتنی مرحله ای حیاتی در ساخت و ساز ساختمان است. این سازه به عنوان یک سازه باربر برای انتقال بارها از کف به دیوار زیر یا به فونداسیون و علاوه بر تقسیم فضاها در ساختمان های چند طبقه ساخته می شود. علاوه بر این، دیوار بتنی یک عنصر سازه ای مطلوب در مناطق زلزله خیز است، زیرا عملکرد رضایت بخشی در هنگام زلزله از خود نشان می دهد. بنابراین این دیوار ساختمان ایمنی را تا حد زیادی کنترل می کند. به همین دلیل است که در ساخت آن باید احتیاطات قابل توجهی انجام شود. در نهایت، جدای از فرآیند ساخت مناسب، مواد مورد استفاده برای ساخت دیوار بتنی نقش اساسی در بهبود عملکرد دیوار در طول عمر آن دارند.

3. دیوار سنگی

دیوار سنگی

دیوارهای ساخته شده از سنگ را چه می نامید؟ سنگ چند نوع است؟ نوعی دیوار منفرد که به عنوان دیوار تخته سنگی شناخته می شود، دیواری است که بیشتر از تخته سنگ های بزرگ ساخته شده است و سنگ های کوچکتر در اطراف تخته سنگ های بزرگتر چیده شده اند. سنگ های بزرگ و مسطح برای استفاده در ساخت دیوارهای تک سنگی ایده آل هستند. سنگ دارای استحکام فشاری تقریباً 104.9 مگاپاسکال است که در صورت در نظر گرفتن این ویژگی، آن را به گزینه ای برتر نسبت به اکثریت قریب به اتفاق مواد دیگر تبدیل می کند. به عبارت ساده، مقاومت فشاری یک سنگ به بیشترین وزن ممکنی که می تواند قبل از شکستن یا خرد شدن تحمل کند اشاره دارد.

قیمت انواع دیوار ساختمان

پانل های دیواری تزئینی راهی عالی برای افزودن بافت و ایجاد ویژگی برجسته در فضای داخلی خانه شما هستند. پانل های دیواری در انواع سبک ها و مواد مانند ام دی اف، پی وی سی، روکش یا روکش لمینت روی تخته سه لا، اثاثه یا لوازم داخلی و غیره در دسترس هستند. قیمت انواع دیوار ساختمان بر اساس نوع، اندازه و نحوه اجرای آن بستگی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد قیمت با کارشناسان خود در آکس طرح و ساخت تماس بگیرید.

ارزان ترین دیوار ساختمان

در بین مصالح دیوار داخلی، دیوار خشک گزینه بسیار ارزانی است. دیوار خشک متریالی است که در صنعت ساخت و ساز خشک به کار می رود. به این دیوارها اصطلاحا دیوار کاذب نیز گفته می شود.

نمونه تصاویر دیوار ساختمان

دیوار کاذب

دیوار کاذب

دیوار کاذب

دیوار کاذب

عکس دیوار خشک کناف در ساختمان

دیوار کاذب

5/5 - (4 امتیاز)
آخرین مقالات تیم فنی آکس (مشاهده همه)

نظرات شما

 1. بهنام رضوی بهمن 9, 1401

  سلام وقت تون بخیر
  شما دیوار کناف هم دارید؟ اگر دارید اجرا و نصب هم می کنید؟

  1. axgroup اسفند 24, 1401

   سلام بله هم فروش و هم نصب و اجرا داریم.

 2. مجید شاهمرادی بهمن 10, 1401

  سلام شما دیوار کناف هم دارید؟

  1. axgroup اسفند 24, 1401

   سلام بله

 3. مشهدی اردیبهشت 18, 1402

  سلام وقت بخیر برای تقسیم فضای اداری ساختمان کدوم دیوار رو پیشنهاد میدید؟

  1. axgroup خرداد 16, 1402

   سلام درصورتی که بخواهید فضاهای تقسیم شده کاملا از هم جدا شوند دیوار کناف پیشنهاد می شود، اما اگر نیازی به جداسازی کامل نیست پارتیشن گزینه مناسبی است. برای مشاوره بهتر و بازدید از محل پروژه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید