سقف شیب دار

سقف شیب دار

سقف شیب دار و نحوه اجرای آن در ساختمان
سقف شیب دار چیست ؟
سقف شیب دار به سقفی گفته می شود که حداقل شیب آن 15 درجه می باشد که تا 70 درجه نیز قابلیت افزایش دارد . این نوع سقف عموما در مناطق سرد و پر بارش برای جلوگیری از نفوذ اب به داخل ساختمان استفاده می شود . در سقف شیب دار عموما سازه سقف از آن کشی و گاهی اوقات فلزات دیگر ایجاد می شود و سپس پوشش سقف شیب دار بر روی آن نصب می شود که این پوشش نیز می تواند تایل های آردواز ، چوب یا سفال و یا سایر مصالح رایج دیگر باشد .
انواع مختلف سقف شیب دار
به صورت کلی سازه نگهدارنده سقف شیب دار در انواع مختلف آن معمولا یکی بوده و سقف شیب دار معمولا بر اساس نوع پوشش نهایی به کار رفته است که تقسیم بندی می شود . این نوع پوشش در گذشته عمدتا از آردواز بوده است و پس از آن نیز سفال جایگزین شده است که دارای سوراخ هایی بودند که با سیم فلزی بر روی سازه بست می شدند . اما اموزه جنس و مصالح سینتیتک عایق رطوبت برای پوشش این نوع سقف ها استفاده می شوند که دو مزیت عمده نسبت به مدل های قدیمی دارند : اول وزن سبک تر و دوم ظاهر بهتر

اجرای سقف شیب دار

اجرا کردن سقف شیب دار مراحل مختلفی دارد . در ابتدا سازه آهن کشی بر روی طبقه نهایی بنا سوار شده و سپس بر روی آن پوشش سقف شیب دار قرار می گیرد . پس از قرار دادن پوشش در زیر آن از انواع مختلف عایق های حرارتی و صوتی استفاده شده و با دستک هایی که از سازه اصلی بنا گرفته می شود سقف کاذب تکمیل می شود .
ساختار سقف شیب دار به صورت کلی از چهار عنصر تشکیل شده است :
1- اسکلت یا خرپا سازی و شاسی کشی که عمدتا با قوطی فلزی انجام می شود . این مرحله که در اصطلاح سربندی نیز به آن گفته می شود شیب سقف طبق نقشه اجرا می شود .
2- اجرای شاسی کشی چوبی برای ایجاد یک شبکه یکپارچه برای ساخت یک بستر مناسب جهت اجرا پوشش سقف نهایی
3- اجرا عایق حرارتی . در این مرحله در صورت احتیاج می توان لایه های قیر ضد رطوبت را نیز جهت جلوگیری از نشتی آب اجرا نمود .
4- و در نهایت اجرای تایل های پوشش بام شیب دار با رعایت اصول نصب مربوط به نوع پوشش سقفی مورد استفاده
مزایا و معایب استفاده از سقف شیب دار
سادگی اجرا ، وزن کم تر نسبت به سایر سقف های مسطح و سازگاری مناسب با مناطقی با بارندگی زیاد اصلی ترین مزایایی است که در مورد سقف شیب دار می توان ذکر نمود . اما اگر بخواهیم از معایب این سقف بگوییم شاید بتوان به ظاهر آن اشاره نمود که ممکن است مورد علاقه عده ای نباشد .

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید