سقف کاذب رابیتس

سقف کاذب رابیتس یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین انواع رابیتس است. این سازه اکثرا از میل گرد و نبشی و رویه آن ترکیب تورهای گالوانیزه و گچ است. رابیتس در سقف ساختمان و آشپزخانه اجرا می شود. سرعت نصب، سهولت تهیه مصالح، طرح پذیری بالا و نیروی متخصص زیاد از مزیت های برگزیدن این مدل به شمار می اید . جرم و وزن بالا، مصرف گچ بالا، و محدودیت شرایط آب وهوایی در نصب لایه گچی از ایرادات سقف رابیتس به حساب می آیند.

اجرای سقف کاذب رابیتس

به جهت کاور روی تاسیسات، زیباسازی یا پوشاندن اسکلت با عناصر کم وزن و به شکل ساده یا طرح دار نصب می شود. زیبایی، یکی از کاربردهای رابیتس در قسمت های مختلف سازه است.

مزایا سقف کاذب رابیتس

سرعت مناسب روند نصب
در دسترس بودن مصالح و نيروي متخصص
طرح پذيري بالا طوري كه امکان اجرای انواع طرح های هندسی و قوسی و.. وجود دارد.

معایب پوشش کاذب رابیتس

تقریبا سنگین است
مصرف گچ به سبب نازك كاري بالاست
هزینه اجراي گچ كاري آن زياد است
محدودیت آب و هوا در نصب لایه گچ وجود دارد.

راویز کاری متشکل از چیست

میل گردهای آوی : میل گردی است که به دو شکل دفنی و جوشی بار اصلی را به سقف اصلی صلب یا تیرآهن‌ ها منقل می کند. میل گردهای دفنی پیش از نصب سقف کاذب صلب در محل پیش ‌بینی می‌شوند و زمان انتصاب، بخشی از آن در سقف دفن شده و قسمتی آویز باقی می‌ماند.

با منحنی کردن بخش اخر آويز جوشي و جوش زدن اجزاء به طول مد نظر، محل را براي نصب بخش بعد آماده مي‌ کند. در اجراي آويز جوشي باید دقت کرد كه حتماً اين ميل گرد به شکل نود درجه در نقطه متصل شدن به سقف صلب خم شود و طول جوش مناسب موجود باشد. جوشکاری نقطه جوش اصلا قابل قبول نيست. در بعضي مواقع بدون نیاز به اجراي خم احتمال به وجود آوردن جوش طولي هست كه احتیاج را بر طرف می کند. مینیموم طول جوش 2 cm است. بر اساس وزن سقف كاذب کمترین قطر اين ميل گرد 6 mm است.

ویژگی های پوشش کاذب رابیتس

ماکسیموم فاصله ميل گردهاي آويز 60 cm است كه طرح به 30 cm هم دست میابد. متریال اين ميل گرد نباید از استیل های خشك 3600 > Fy باشد. عاج‌دار بودن يا نبودن اهمیتی ندارد اما باید از فولاد نرمه 3600= Fy استفاده كرد. کمترین میزان خم باید 10 برابر قطر ميل گرد باشد، به شرط آنكه كليه طول خم روي مقطع حمل کننده قرار گيرد. در زمان متصل کردن آويزها باید بتن به استحکام 28 روزه خود رسيده باشد. در تيرهاي باربر بتني، اتصالات بايد در سطوح کناری و حداقل در فاصله 12 سانتي‌متري زير تير وصل گردند.