مقایسه کناف و رابیتس

اجرای سقف کاذب در سال های گذشته در طراحی داخلی ساختمان ها بسیار رایج شده است. اما امروزه انواع مختلفی از آن در بازار عرضه می شود که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در این مقاله می خواهیم به سوالات متداول مشتریان در رابطه با مقایسه کناف و رابیتس پاسخ دهیم در ادامه پست می توانید سوالات خود را در بخش نظرات از کارشناسان ما بپرسید.

تعریف سقف کناف و رابیتس

سقف کناف به صفحات گچی از پیش ساخته شده می گویند این صفحات در مقایسه با رابیتس سبک هستند و در عرض های مختلفی عرضه می گردند و توسط شرکت کناف تولید می شوند. اما رابیتس متریال فولادی مشبک است که در گچ بری ها مورد استفاده قرار میگیرد. سقف های کناف با طرح های متنوع عرضه می شوند و به وسیله ی عایق صوتی کناف در برابر نفوذ صدا ایزوله می شوند. ( برای اطلاعات بیشتر به بخش سقف آکوستیک یا دیوار آکوستیک مراجعه کنید).

در حقیقت می توان گفت که کناف نسل جدیدی از سازه های گچی است که با توجه به نوع ساخت آن خلاقیت طراح را افزایش می دهد و طرح های مدرن و متنوعی می توان با آن اجرا نمود.

رابیتس از ورق های گالوانیزه نازک برای پوشاندن بتن های سیمانی یا تیرآهن های ساختمان استفاده می شود و در گچ بری ها و سقف های کاذب کاربرد دارد. ورق های گالوانیزه رابیتس به صورت شبکه به یکدیگر متصل شده و در نهایت به سازه اصلی متصل می شوند و سپس روی آن را گچ کاری می کنند. این سازه بسیار سنگین بوده و در مواقع بروز زمین لرزمه می تواند خطر آفرین باشد زیرا احتمال سقوط آن روی سر افراد وجود دارد.

رابیتس و کناف

مزایا و معایب کناف و رابیتس

به طور کلی می توان گفت که مزیت اصلی کناف سبک بودن، عایق بودن و سرعت اجرای آن است. اما نصب و اجرای آن نیازمند فرد ماهر و متخصص بوده و مسلما پر هزینه است. رابیتس در مقایسه با کناف سرعت اجرایی پایینی دارد و یک راه کار سنتی است.

مزایای استفاده از کناف به جای رابیتس

  • اصلی ترین حسن کار با کناف، سرعت اجرای کناف است اما طرح های متنوع و مدرن نیز در تصمیم افراد تاثیر بسیار مهمی دارند که نمی توان آن را نادیده گرفت.
  • وجود سیستم های عایق کناف مانند عایق های صوتی و عایق های حرارتی از دیگر محاسن این متریال است.
  • یک تفاوت دیگر در مقایسه کناف و رابیتس تمیز بودن کار در حالت صورت ار کناف است به دلیل اینکه ورق های کناف از پیش ساخته بوده و برای نصب آن تنها کمی گرد و خاک را باید تحمل کنید.
  • میزان استفاده از مصالح نیز برای سقف های کناف کمتر است و این مسئله در ساخت و سازهای انبوه تفاوت هزینه های چشمگیری خواهد داشت.
  • در رابطه با سبک بودن که قبلا نیز اشاره کردیم کناف برتری نسبی در مقایسه با رابیتس دارد و فشار کمتری به ساختمان وارد می کند.
  • در صورت نیاز به بازسازی و حذف سقف کاذب ، کناف بسیار راحت تر و سریع تر است.

توجه داشته باشید که اجرای کناف حتما باید توسط یک تیم متخصص انجام گیرد و در غیر اینصورت ممکن است کیفیت و دوام لازم را نداشته باشد.

جمع بندی مقایسه کناف و رابیتس

خب اگر بخواهیم از مزایای رابیتس بگوییم می توانیم به این نکته اشاره کنیم که رابیتس با توجه به گالوانیزه بودن دچار زنگ زدگی نخواهد شد. البته سقف ها و دیوارهای کاذب کناف نیز چنین مشکلی نخواهند داشت. از دیگر ویژگی های مثبت رابیتس مقاومت آنها در برابر آتش سوزی است.

  • یک مشکل اساسی در اجرای رابیتس زمان بالای آن نسبت به کناف است. اجرای سقف های رابیتس به طور تقریبی ۵ برابر زمان بیشتری در مقایسه با کناف نیاز دارند.
  • همچنین از نظر مقاومت در برابر متریال کناف بسیار ضعیف می باشد و دچار ترک خوردگی خواهد شد. ( در صورتی که توسط تیم ماهر اجرا شوند)
  • در صورت نیاز به تغییرات طراحی داخلی و بازسازی رابیتس را باید تخریب نمود و هزینه تغییرات در آن در مقایسه با کناف بالاست.

در صورت نیاز به اجرای کناف می توانید با دفاتر شرکت آکس طرح و ساخت نماینده کناف ایران تماس حاصل کرده و از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.