درای وال کناف

Knauf Dry Wall
4.5/5 - (17 امتیاز)
4.5/5 - (17 امتیاز)

درای وال یا همان دیوار خشک کناف : سیستم ساخت و ساز خشک به ساختار های مقاوم در برابر زلزله ای گفته می شود که سبک بوده و از ترکیب پنل های گچی یا سیمانی که در اصطلاح عامیانه به آنها کناف گفته می شود به همراه پروفیل های سبک فولاد ی گالوانیزه ساخته می شود . با ترکیب این دو عنصر چهار ساختار حاصل می شود که عبارت اند از :

دیوار جدا کننده

سقف کاذب

دیوارهای پوششی

و پوشش های مقاوم در برابر آتش

درای وال چیست

پیش از ادامه دادن مقاله در ابتدا لازم است تا بدانیم کناف چیست. بعضی از افراد به اشتباه تصور می کنند که کناف نام دیگر درای وال یا سیستم ساخت و ساز خشک است در صورتی که کناف  یک نام تجاری است که متبکر و پیشتاز در این صنعت می باشد. در ایران با گذشت زمان مردم نام بسیاری از محصولات را با عنوان نام برند کناف یاد می کنند . بنابراین ما نیز در ادامه مقاله با توجه به آشنایی مردم با واژه کناف از این واژه استفاده می نماییم .شرکت کناف (وب سایت رسمی) که در سال 1932 توسط دو برادر به نام های کارل و آنفوس پایه گذاری شد هم اکنون بیش از 80 سال است در صنایع ساختمانی فعالیت می کند و در حال حاضر از برند های بین المللی در صنایع مرتبط با ساختمان به شمار می رود .

اجرای دیوار خشک کناف

آشنایی با دیوارهای کاذب یا جدا کننده : دیوارهای کاذب دیوارهای غیر باربری هستند که از آنها برای جدا کردن فضاهای داخلی ساختمان استفاده می کنند و با توجه به نوع ساختار آنها می توان این دیوار ها را بعد از اتمام مراحل ساخت نیز در ساختمان نصب نمود .

اجزای دیوار خشک کناف

دیوارهای کاذب از سه قسمت به نام استاد ها ، پنل ها و رانر ها تشکیل می شوند . رانر ها عمدتا از قاب های اصلی درای وال کناف هستند که جنس آنها فولادی بوده و سطح مقطع انها نیز ناودانی شکل است . داخل قاب های اصلی به وسیله یک سطح مقطع ناودانی شکل دیگری که به آنها استاد گفته می شود تقسیم شده و پنل ها که همان صفحات چند لایه یا گچی هستند روی آنها نصب می شود.

با استفاده از نوار و بتونه مخصوص درزگیری ، درزهای میان صفحات نیز درزگیری شده تا سطحی یکپارچه حاصل شود و سطح به دست آمده در نهایت امکان اجرای رنگ ، کاغذ دیواری ، کاشی و یا پوشش های دیگر را خواهد داشت . هم چنین فضای خالی داخل نیز این امکان را می دهد تا از عایق های صوتی و حرارتی استفاده نمود و امکان دسترسی به تاسیسات ساختمانی نیز آسان تر شود .

انواع درای وال کناف

درای وال کناف با توجه به عملکرد و مکان مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در زیر با آنها آشنا خواهیم شد .

در شرایط معمول از پانل های گچی ساده یا (Regular board) استفاده می شود که این نوع ساده ترین نوع از دیوارهای کاذب به شمار می رود .

در مکان هایی که رطوبت زیاد وجود دارد مانند آشپزخانه یا سرویس بهداشتی از پنل های (Moisture Resistant board) که در برابر رطوبت مقاوم هستند استفاده می شود . این صفحات معمولا در مکان هایی به کار گیری می شوند که رطوبت آنجا کم تر از 90 درصد باشد .

مکان هایی که احتیاج به مقابله با حریق دارند نیز از پانل های مقاوم به آتش که دارای الیاف و شیشه می باشند استفاده می شود . که تا 3 ساعت در مقابل آتش سوزی مقاومت می کنند .

در مکان هایی مانند چاه های تاسیساتی که هم رطوبت بالا می باشد و هم خطر آتش سوزی وجود دارد از پنل های (Fire & Moisture resistant board) که در برابر آتش و رطوبت مقاوم هستند استفاده می شود . هم چنین برای دیوارهایی خارجی یا دیوارهایی که به صورت همیشگی با اب در تماس هستند از صفحات مسلح سیمانی یا آکواپنل استفاده می شود .

مزایای استفاده از دیوار خشک کناف

اگر بخواهیم مقایسه ای بین دیوارهای کاذب با دیوارهایی که با مصالحی مانند اجر یا بتون درست می شوند داشته باشیم به چند اختلاف بر خورد می کنیم. اول اینکه دیوارهای کاذب نسبت به این درای وال کناف حدودا 15 درصد سبک تر هستند که باعث می شوند در نهایت ساختمان نیز سبک تر شده و در نتجه مقاومت به زلزله افزایش یابد . هم چنین در صورت تخریب ساختمان با توجه به سبک بودن کناف خطر جانی برای ساکنین به طرز قابل توجهی کاهش می یابد .

دومین تفاوت نحوه اتصال انعطاف پذیر پانل ها به پروفیل ها باعث کاهش نیروی زلزله می شود . بدین گونه که استاد ها در داخل رانر های جای بیشتری برای بازی کردن دارند و به هم پیچ یا پرچ نمی شوند در صورتی که پانل ها به هر دوی آنها پیچ شده و سازه یکپارچه ای در نهایت به وجود می آید .

هم چنین سبک بودن مصالح کناف باعث می شود تا حمل آنها توسط کارگران راحت تر بوده و سرعت انجام پروژه بالاتر برود و هم چنین در مسافت های طولانی نیز با توجه به بسته بندی مناسب آسیبی به کناف ها وارد نشود .

تفاوت سوم یا به عبارت دیگر مزیت سوم دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی می باشد . بدین ترتیب در صورت آسیب دیدن لوله ها به سرعت و راحتی می توان قسمت آسیب دیده را تعویض و تعمیر کرد که باعث افزایش عمر ساختمان می شود .

به صورت کلی برای بازسازی منزل های قدیمی یا مناطقی که نیاز به ساخت وس از سریع باشد بهترین انتخاب می تواند سیستم های درای وال کناف باشد .

مزایای عمومی استفاده از درای وال کاذب

مقاومت در برابر صدا در صورت استفاده از دیوار خشک به مراتب افزایش می یابد و با استفاده از عایق های پشم سنگ و یا پلی استایرن می توان دیوارها را در مقابل با حرارت نیز عایق نمود .

هم چنین با توجه به امکان رنگ آمیز مستقیم دیوار خشک کناف نیازی به گچ و خاک نبوده و باعث افزایش سرعت اجرای پروژه و صرفه جویی در منابع نیز می شود .

در نهایت نیز با توجه به اینکه دیواره های کناف سطح کم تری را اشغال می کنند مساحت مفید ساختمان نیز افزایش می یابد .

اجرای دیوار خشک کناف روی گچ یا سفال

در مورد اینکه آیا بر روی دیواره هایی از جنس سفال و گچ می توان از دیوارهای کنافی استفاده نمود یا خیر . پاسخ مثبت است و به سادگی می توان بر روی دیوار خشک از پوششی کناف استفاده نمود . هم چنین در مورد شست و شو محصولات کنافی نیز باید توجه داشته باشید که تنها در صورتی که بر روی دیوار کناف از کاغذ دیواری یا رنگ قابل شست و شو استفاده شده باشد امکان شست و شو دیوار وجود دارد در غیر این صورت برای تمیز کردن دیوار تنها می توان از پارچه نمدار استفاده نمود . نکته پایانی هم اینکه در صورت علاقه به استفاده از چراغ های LED بر روی کناف این کار به سادگی قابل اجرا می باشد و تنها باید از متخصصین این زمینه راهنمایی بگیرید .

در مورد دیوار خشک

دیوار خشک چیست؟

به ورقه ای از گچ که میان دو لایه ضخیم از کاغذ یا مقوا فشرده شده و سقف از ان بهره بگیرند،دیوار خشک (dry wall) گفته میشود که به دلیل عدم استفاده از مصالح تر مانند سیمان و گچ در هنگام نصب به این نام خوانده می شود.

موارد استفاده

دیوار خشک از جمله دیوار های پیش ساخته است که به عنوان دیوار جدا کننده داخلی (در ساختمان های سازه بتنی ، سازه فولادی و سازه چوبی) ، پوشش نهایی و پوشش سازه بنا استفاده می شود.

برای اجرای دیوار خشک در سازه بتنی و فولادی از مقاطع سرد نور  شده و در سازه های چوبی از چوب در بین دو جداره دیوار استفاده میشود.

نحوه اجرا

صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ، بوسیله پیچ مخصوص بر روی قابهای فولادی سبک با فولاد سرد نورد شده(مشابه با سازه های ال اس اف LSF)با مقاطع  Cو U نصب میشود.

درز میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده ، به نحوی که در انتهای کار ،سطحی یکپارچه و بدون درز که قابلیت رنگ امیزی و کاشی کاری یا هرنوع پوشش نهایی دیگری خواهد داشت،حاصل میگردد.

فضای خالی داخل دیوار ، امکان استفاده از عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر میسازد.

مزایا

 • دیوار های خشک بوسیله ی قاب بندی چوبی یا فلزی (با سازه ال اس اف LSF اشتباه نشود ) نصب و مسلح میشود، در نتیجه در هنگام وقوع زلزله رفتار یکپارچه دیوار باعث استحکام بیشتر ان میشود.
 • کاهش 35درصدی بار مرده ساختمان و کاهش نیروی موثر زمین لرزه بر ساختمان به میزان 60 درصد و کاهش هزینه تامین ایستایی ساختمان
 • تاثیر میان قابی مناسب دیوار های خشک در تعامل با سازه درهنگام زلزله به علت اتصال قاب دیوارهای خشک به سازه
 • حذف مصالحی نظیر پروفیل های اهنی،میلگرد ، اجر ، بلوک های سیمانی و سفالی ، شن و ماسه ،سیمان ، گچ ، خاک رس و اب پس از اجرای اسکلت و سقفها و صرفه جویی در هزینه های ناشی از پرت مصالح و حمل به طبقات
 • عدم نیاز به ادوات جوشکاری و حذف هزینه مصرف برق و مشکلات مربوطه در مناطق شهری
 • سرعت اجرای بالا ( در حدود 3 تا 4 برابر نسبت به سیستم سنتی) و حذف هزینه های بالاسری مربوط به استقرار اکیپ اجرایی سنتی
 • کاهش زمان خواب سرمایه (از زمان شروع ساختمان تا اتمام مرحله نازک کاری)
 • قابلیت های چشمگیر در عایق بندی حرارتی و تطبیق هرچه بیشتر با استاندارد های مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان
 • قابلیت های چشمگیر در عایق بندی صوتی در برابر تراگسیل صدای کوبه ای و هوا برد در ساختمان
 • اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی همزمان با اجرای تیغه ها و با استفاده از فضای خالی میان تیغه ها
 • دسترسی اسان به تاسیسات مکانیکی و برقی در هنگام بروز مشکلات تاسیساتی و ترمیم اسان و سریع تیغه ها و سقف های کاذب بدون نیاز به مصالح سنتی
 • حذف مرحله نظافت ساختمان از ملات های سیمانی و گچ و خاک و تمیزی دیوار ها ، کف و قابهای در و پنجره
 • کاهش چشمگیر حجم نخاله های ساختمانی و هزینه های ناشی از نظافت و حمل نخاله ها به خارج از ساختمان
 • قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده که تغییرات اتی معماری بنا را بسیار اسان میکند.
 • عدم نیاز به شاغول و تراز کردن در هنگام کاشی و سرامیک کاری بر روی دیوار و کف و افزایش سرعت کاشی و سرامیک کاری
 • حذف زمان خشک شدن نازک کاری جهت رنگ امیزی خصوصا در ماه های سرد سال

درای وال چیست؟

درای وال (Drywall)، که در فارسی به آن دیوار خشک می‌گویند، اصطلاحی در فرهنگ ساخت‌وساز خشک (Dry Construction Industry) است. در صنعت ساختمان‌سازی، دیوار خشک در مقابل دیوار بنایی یا ماسونری (Masonry Wall) قرار می‌گیرد . اما منظور از دیوار ماسونری چیست؟ دیوار ماسونری دیواری است که در آن از آجر، سفال، بلوک سیمانی و … با ملات به عنوان مصالح چسباننده استفاده می‌شود.

پس درای وال چیست؟ Drywall دیواری است که در آن پوشش‌های ورقه‌ای مختلف مانند صفحات روکش‌دار گچی یا تخته سیمانی الیافی با پیچ، میخ و گاهی پرچ روی زیر سازی کناف دیوار خشک نصب می‌شوند .همان‌طور که اشاره کردیم، دلیل اینکه به این سازه دیوار خشک می‌گویند، عدم استفاده از ملات به عنوان ماده‌ای تر است.

خوب است بدانید که در صنعت ساختمان‌سازی گاهی به پوشش‌های متداول Drywall مانند پلاستر بردها، گچ برگ، شیت راک و وال برد هم دیوار خشک گفته می‌شود. سایر اصطلاحات برای دیوار خشک هم عبارت است از: درای وال کناف و دیوار خشک کناف. علت این نام‌گذاری‌ها این است که شرکت کناف ایران استفاده از Drywall را در کشور توسعه داده است.

انواع درای وال کناف

انواع درای وال با توجه به کاربرد و مکانی که نصب می‌شوند، در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرد. در ادامه انواع Drywall را به‌طور خلاصه معرفی می‌کنیم:

درای وال پانل گچی

درای وال پانل گچی ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع Drywall است. معمولا در مکان‌هایی که کاربری و شرایط خاصی ندارند، درای وال پانل گچی ساده (Regular Board) به کار می‌رود.

درای وال کناف مقاوم در برابر رطوبت

این نوع از درای وال کناف در مکان‌های مانند آشپزخانه‌ها و سرویس بهداشتی‌های بهداشتی نصب می‌شود. دیوار خشک مقاوم در برابر رطوبت (Moisture Resistant Board) برای فضاهایی که رطوبت‌شان کمتر از 90% است به خوبی عمل می‌کنند. این سبک مصالح را در رنگ و طرح می‌توان با سرامیک کف آشپزخانه هماهنگ در نظر گرفت.

دیوار خشک مقاوم در برابر آتش‌سوزی

این مدل دیوار خشک کناف از پنل‌هایی با الیاف و شیشه تشکیل شده، و در برابر حریق بسیار مقاوم است. دیوار خشک مقاوم در برابر آتش‌سوزی، در صورت بروز حادثه تا 3 ساعت دچار حریق نمی‌شود.

Drywall مقاوم در برابر رطوبت و آتش‌سوزی

این مدل بسیار مقاوم در مکان‌هایی کاربرد دارد که هم رطوبت بالاست، و هم خطر حریق وجود دارد؛ مانند چاه‌های تاسیساتی. این پنل‌ها در زبان انگلیسی به Fire & Moisture Resistant Board معروف هستند.

درای وال سمنت

درای وال سمنت یک دیوار سبک است که در دیوارهای داخلی که همیشه با آب در تماس هستند، به کار می‌رود. درای وال سمنت هم یکی از انواع دیوار خشک است که کاربرد قابل توجهی دارد.

مزایای دیوار خشک کناف

اجرای درای وال ضامن مزایای متعددی است که در ادامه با مهمترین آنها آشنا می‌شویم:

 • سرعت اجرای بالای اجرای دیوار درای وال یکی از مزایای بسیار مهم Drywall است. اجرای دیوار خشک تا ۴ برابر سریع‌تر از دیوارهای سنتی انجام می‌شود، و نیازی به تمیزکاری پس از نصب هم ندارد.
 • دیوار پیش ساخته درای وال بسیار سبک است. بنابراین با اجرای دیوار خشک می‌توان بار مرده ساختمان را کاهش داد. این مسئله به نوبه خود میزان خسارات در زمان زلزله را کاهش می‌دهد.
 • فضای خالی داخل دیوار خشک در ساختمان ضمن فراهم کردن دسترسی آسان به تاسیسات ساختمانی، به ما اجازه می‌دهد تا در اجرای دیوار خشک از عایق‌های صوتی و حرارتی استفاده کنیم.
 • به دلیل اینکه سیستم درای وال کناف سطح زیادی را اشغال نمی‌کند، مساحت مفید ساختمان به سادگی افزایش پیدا می‌کند.

این مزایا اجرای دیوار خشک را مخصوصا برای بازسازی خانه‌های قدیمی به یک گزینه فوق‌العاده تبدیل می‌کند.

معایب درای وال

معایب درای وال در مقایسه با مزایای متعدد آن زیاد به چشم نمی‌آید. مهمترین مواردی که به عنوان معایب Drywall ذکر می‌شوند اینها هستند:

 • دیوار پیش ساخته درای وال در برابر ضربه آسیب‌پذیر، اما قابل تعمیر است.
 • برای اجرای درای وال توصیه می‌شود که نصب آویز حتما روی استادهای گالوانیزه انجام شود.
 • برخی افراد قیمت درای وال را هم یکی از معایب درای وال در نظر می‌گیرند. قیمت دیوار خشک از مصالح سنتی بیشتر است.
 • امکان اجرای نمای سیمان شسته و سنگ روی دیوار خشک در ساختمان وجود ندارد، و تنها می‌توان از نمای خشک استفاده کرد (گچبرگ، ترمو وود و …).
 • در صورتی که هنگام اجرای دیوار خشک از پشم سنگ یا پلی استایرن برای پر کردن فضای داخلی استادها استفاده نشود، صدای طبل مانند آن می‌تواند آزاردهنده باشد.

نحوه اجرای درای وال (اجزای دیوار خشک)

مهمترین اجزای درای وال کناف که در اجرای درای وال به کار می‌روند عبارت است از: رانر، استاد و پنل.

 • رانر: این سازه از جنس فولاد و قاب اصلی درای وال کناف است. سطح مقطع رانرها ناودانی شکل است.
 • استاد: داخل قاب‌های اصلی دیوار پیش ساخته درای وال توسط یک سطح مقطع ناودانی شکل دیگر یا همان استاد تقسیم می‌شود.
 • پنل: پنل‌ها همان صفحات چندلایه گچی هستند که در اجرای درای وال به کار می‌روند. این صفحه‌ها روی استاد نصب می‌شوند.

پس از نصب تمام اجزای دیوار خشک در روند اجرای دیوار درای وال، کار درزگیری صفحات با نوار و بتونه مخصوص انجام می‌شود. با اینکار سطح یکپارچه شده، و امکان اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و پوشش‌های دیگر روی آن فراهم می‌شود.

قیمت درای وال

در مطلب اشاره کردیم که قیمت درای وال و اجرای دیوار خشک به طور کلی از اجرای یک دیوار ماسونری بیشتر است. قیمت دیوار خشک با توجه به برند آن، ابعاد، نوع و همچنین ضخامت درای وال تغییر می‌کند. البته هزینه اجرای درای وال را هم باید در نظر داشت.

اجرای دیوار خشک هرچند ساده و سریع، اما یک کار تخصصی است. پیشنهاد می‌کنیم برای اجرای Drywall از متخصصان باتجربه اجرای دیوار خشک کناف کمک بگیرید. “خدمت از ما” آماده کمک به شما برای پیدا کردن چنین متخصصانی در شهرتان است.