0 آیتم - 0.00
0
 • محصولی در سبد نیست.
بازسازی چیست؟

بازسازی چیست؟

فرآیند بازسازی و نوسازی یک ساختمان یا سازه با تعمیر آنچه در حال حاضر وجود دارد و در برخی موارد، افزودن اجزای جدید است. بازسازی معمولا ارزان تر از نوسازی است. البته بسته به پروژه، می تواند مقرون به صرفه تر از نوسازی باشد. به طور معمول، بازسازی همراه با نوسازی انجام می شود. به عنوان مثال، ممکن است شخصی تصمیم بگیرد که می خواهد حمام خود را بازسازی کند. اما برای اینکه آن را کمی مدرن تر کنند، یک دوش به وان اضافه می کنند که آن را به یک پروژه نوسازی نیز تبدیل می کند.

بازسازی ساختمان

بازسازی شامل تغییر کل یک اتاق یا ساختمان است. بازسازی نسبت به نوسازی فرآیندی بسیار پیچیده‌تر است، زیرا شامل ایجاد تغییراتی در ساختار ساختمان می‌شود. نمونه هایی از بازسازی عبارتند از:

 • افزودن متراژ یک ساختمان
 • روکش کردن، برداشتن یا اضافه کردن دیوارها
 • بالا بردن سقف ها
 • اضافه کردن لوله کشی
 • افزودن کانال های گرمایشی/سرمایشی

هدف از بازسازی و نوسازی چیست؟

هدف از بازسازی و نوسازی چیست؟

نوسازی (که معمولا بازسازی نیز نامیده می شود) فرآیند بهبود ساختار شکسته، آسیب دیده یا قدیمی است. علاوه بر این، نوسازی و بازسازی نیز شامل حذف و اضافه بخشی از ساختمان نیز شود. بازسازی ها معمولاً شامل ساختمان های اداری، تجاری و یا مسکونی هستند.

بهترین مصالح ساختمانی برای بازسازی ساختمان

بهترین مصالح ساختمانی برای بازسازی ساختمان

برخی از مصالح ساختمانی مناسب‌تر از سایرین هستند. هنگام ساخت خانه، انتخاب مصالح می‌تواند بر هزینه پروژه و همچنین دوام تأثیر بگذارد. استحکام، راحتی و مقرون به صرفه بودن عوامل مهمی هستند که بر مصالح ساختمانی تأثیر می گذارند. اگر می خواهید خانه ای برای همیشه بسازید که در آزمون زمان مقاومت کند، مواد زیر را برای خانه جدید خود در نظر بگیرید.

چوب یا الوار برای بازسازی ساختمان

1. چوب / الوار

چوب از زمان های قدیم در پروژه های ساختمانی استفاده می شده است. چوب سبک، مقرون به صرفه و یک عایق طبیعی، انتخاب عالی است. برخلاف بتن و فولاد، چوب برای تولید به آب و انرژی کمتری نیاز دارد به علاوه انتشار گازهای گلخانه ای کمتر است. علاوه بر این، چوب یک سینک کربن طبیعی است. کربن ذخیره شده در درختان در محصولات ساخته شده از درختان باقی می ماند و ساختمان ها دارای ردپای کربن منفی هستند. از حمل و نقل تا نصب، دی اکسید کربن کمتری منتشر می شود.

آجر برای ساختمان سازی

2. آجر

آجر در حدود 7000 سال قبل از میلاد در اریحا به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفت و تمدن های قبلی (مصریان، بین النهرین، تمدن های دره سند و رومی ها) از آجر برای ساخت خانه خود استفاده می کردند. رومی ها هنر آجرسازی را بهبود بخشیدند و آن را در سراسر اروپا گسترش دادند. بسیاری از سازه های معروف مانند دیوار چین و تاج محل از آجر ساخته شده اند. معماران معاصر (لوکوربوزیه، لویی کان و فرانک لوید رایت) از آجر در ساختمان های خود استفاده می کردند. آجرها بادوام، کم تعمیر و نگهداری هستند و ظاهری زیبا به خانه ها می دهند. با این حال، ساخت و ساز با استفاده از آجر کار و زمان بر است و می تواند گران باشد.

فولاد

3. فولاد

فولاد یک مصالح ساختمانی محبوب در ساختمان‌های تجاری و صنعتی است، زیرا قوی، بادوام و قابل بازیافت است. قاب های فولادی را می توان در چند روز نصب کرد و زمان بندی کلی ساخت و ساز را کاهش داد. فولاد مقاوم در برابر آتش است و نیازی به حفاظت در برابر آتش ندارد. فولاد انعطاف پذیر است و تحت بارهای سنگین خرد نمی شود. خواص فولاد آن را به گزینه ای عالی برای مناطق زلزله خیز تبدیل می کند. احتمال وقوع زلزله کم است، اما احتمال آتش سوزی، موریانه یا آسیب طوفان وجود دارد، فولاد خانه شما را در برابر همه این تهدیدات محافظت می کند. حتی اگر آتش یا طوفان خیلی شدید باشد، فولاد تا زمانی که کاملاً از کار بیفتد از سازه حمایت می کند و به شما زمان کافی برای فرار می دهد.

بتن

4. بتن

بتن ترکیبی از سیمان، ماسه یا سنگ و آب است. بتن قوی و بادوام است و آن را به عنوان پی ساختمان ایده آل می کند. از دیوارها و تیرها گرفته تا راهروها، بتن تقریباً در هر چیزی قابل استفاده است. بتن در برابر آب، آتش و خوردگی مقاوم است. همچنین از نظر حرارتی کارآمد است. گرما را در روز جذب می کند و در طول شب آن را آزاد می کند و دما را نرمال نگه می دارد. می تواند شرایط آب و هوایی سخت را تحمل کند و در مناطق مستعد طوفان، سیل و گردباد استفاده می شود. بتن اکسپوز همچنین می تواند بازیافت شود و برای ساخت سازه های جدید مانند راهروها استفاده شود.

سنگ

5. سنگ

سنگ یکی دیگر از مواد عالی برای ساخت و ساز است. سنگ قوی، مقاوم در برابر آتش و ظریف، یک مصالح ساختمانی بادوام است. سنگ می تواند بارهای سنگین را تحمل کند و برای استحکام بیشتر می تواند با تیرهای فولادی تقویت شود و همچنین قابل بازیافت، کم مصرف و سازگار با محیط زیست است. با این حال، سنگ برای استخراج و حمل و نقل گران است و برای نصب نیاز به زمان و فرد ماهر دارد.

خدمات طراحی بازسازی ساختمان شامل:

 • تعریف پروژه
 • برنامه ریزی اجرای پروژه بازسازی
 • انتخاب مواد و مصالح مورد نیاز
 • زمان بندی و ارائه فلوچارت
 • نقشه های طراحی داخلی
 • نقشه های طراحی خارجی
 • طرح های روشنایی
 • نقشه های ساخت و ساز
 • انتخاب مبلمان
 • انتخاب لوازم جانبی
 • انتخاب اثاثیه یا پارچه
 • خرید
 • مشاوره و هماهنگی بازرگانی

هزینه بازسازی و نوسازی ساختمان

هزینه بازسازی و نوسازی ساختمان

برای به دست آوردن تخمینی از هزینه‌های بازسازی خود، برنامه‌ریزی را زود شروع کنید و همه موارد زیر را در حین  تصمیم گیری و انتخاب در نظر بگیرید:

 1. فهرستی از نیازها در مقابل خواسته ها تهیه کنید.
 2. گزینه های تأمین مالی خود را پیدا کنید.
 3. اگر برخی از کارها را خودتان انجام می دهید، هزینه های مادی را در نظر بگیرید.
 4. قیمت های تخمینی را از پیمانکاران مختلف دریافت کنید.
 5. نیازهای بیمه خانه خود را در حین بازسازی و بعد از آن مشخص کنید.
 6. پاکسازی محوطه شامل هزینه های پس از نوسازی می شود.
 7. در صورت لزوم هزینه های جابجایی موقت در طول ساخت و ساز را محاسبه کنید.
 8. برای پوشش هزینه های غیرمنتظره بین 10 تا 20 درصد به کل هزینه اضافه کنید.

در ویدئوی زیر اجرای پروژه بازسازی ساختمان اداری با کناف را مشاهده می نمایید.

نوسازی ساختمان

تغییر محل زندگی یا محل کار می تواند تنوع خوبی برای ایجاد انگیزه، آسایش و آرامش باشد. بازسازی و نوسازی خانه های قدیمی را باید اولویت بندی نمود و مرحله به مرحله اجرا کرد. جالب است بدانید که بازسازی منزل در ایران به گذشته بسیار دوری برمی گردد. مردم در سالیان دور خانه های خود را بازسازی می کردند و طرح و حال و هوای جدیدی به منزل خود می دادند.

اولویت اول بازسازی آشپزخانه

با توجه به اینکه قلب فعال و نقطه دید بصری واحدهای مسکونی آشپزخانه می باشد، تمرکز و هزینه مناسبی را باید در نظر گرفت که تغییرات کاملا مشخص باشد.

اولویت دوم سرویس ها هستند

معمولا سرویس ها در نقط کور یا بدون نور طبیعی واحد ها می باشند، در بازسازی حتما با متریال های جایگزین دیگر این کمبودها جبران می گردد.

اولویت سوم سالن پذیرایی

به دلیل اینکه مبلمان لوکس، پرده و لوستر در فضای سالن برای طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی به کار رفته است، جهت بازسازی تمرکز روی بک گراند و زمینه سالن پذیرایی بیشتر است.

اولویت چهارم اتاق خواب ها

اتاق خواب محل استراحت و آرامش است، با در نظر گرفتن این نکته بهتر است با ساده ترین و خلوت ترین متریال مورد بازسازی قرار بگیرد تا حس آرامش را به طور کامل القا کند. با یک طرح دکور سقف و دیوار ساده، رنگ یا دیوارپوش ملایم به بهترین شکل می توان تغییرات لازم را ایجاد نمود.

قیمت و مدیریت هزینه

در پایان به دلیل اینکه بازسازی عملیاتی نیست که هرماه یا هرسال به راحتی قابل انجام باشد. بهتر است زمانی که انجام می شود با تهیه یک چک لیست و اولویت بندی باشد تا بهترین ها با مدیریت هزینه اجرا گردد. شرکت آکس طرح و ساخت با بیش از 5 دهه تجربه مفتخر است در خدمت شما مشتریان گرامی باشد. جهت تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان ما با شماره 02122334402 تماس بگیرید.

Latest posts by تیم فنی آکس (see all)

تیم فنی آکس کناف متشکل از طراح، برنامه نویس، تأمین محتوا و ادمین سئو در راستای اطلاع رسانی به مشتریان هلدینگ ساختمانی آکس فعالیت خود را از سال 1397 آغاز نموده است.

نوشته های مرتبط

تماس با ما

با استفاده از روش های زیر میتوانید با ما در تماس باشید.

مهندس مصطفی جعفری فشارکی
مدیریت

davood daliran
پشتیبانی وب سایت و انتقادات و پیشنهادات

تماس با ما

کلمات کلیدی را وارد نمایید