پوشش‌ های محافظ تیر و ستون کناف

پوشش‌ های محافظ تیر و ستون کناف
4.7 (93.33%) 3 votes

سازه های فولادی علاوه برفوایدی که دارند ، دارای نقاط ضعف های مختلفی نیز هستند . یکی از این نقطه ضعف و ایراد این ساختار ها  ، مقاومت کم آن ها در برابر حریق و آتش سوزی است . صفحات محافظ تیر و ستون کناف این مشکل را به راحتی برطرف میکنند.

مقاومت این ساختار های فولادی به صورتی است که بعد از وقوع آتش سوزی ، امکان فروپاشی و ناپایداری این سازه ها بسیار بالا می باشد. طبق استاندارد های سازه های از جنس فولاد ، این ساختار ها میبایست در یک مدت زمان معین و مشخص شده ای در مقابل حریق و آتش سوزی مقاوم باشند.

اجرای پوشش‌ های محافظ تیر و ستون کناف

در ساختار هایی که دارای پوشش های محافظ تیر و ستون است ، یک زیر سازی فلزی با وزن کم در پیرامون تیر ها و ستون ها اجرا شده که صفحات گچی بر روی این زیرسازی نصب خواهند شد. پوششی از این صفحات مقاوم اجزای ساختار را احاطه میکند . استفاده از این محصول موجب خواهد شد تا سازه مورد نظر شما در مقابل آتش سوزی بسیار مقاوم شود. با استفاده از این روش میتوان پوشش هایی با رده مقاومتی تا 120 دقیقه برای تیر و 180 دقیقه برای ستون ها بوجود آورد. نکته مهم و لازم به ذکر در رابطه با این پوشش ها ، سرعت و سهولت اجرا و ارزانی آن نسبت به سایر روش های قدیمی و سنتی می باشد. این ساختار دارای اجزایی مشابه اجرای بکار رفته در دیوار های جداکننده کناف و سقف‌های کاذب یکپارچه کناف می باشد.

نکته ای که باید در اجرای این پوشش ها در نظر گرفت و به آن توجه کرد میزان عمق و عرض بال سازه مورد نظر است. در اجرای این پوشش ها برای تیری با عمق 60 سانتیمتر و عرض کمتر از 50 سانتی متر ، نیازی به سازه گذاری نیست ، مگر آنکه از لحاظ اجرایی ضرورت داشته باشد.

برای اجرا و نصب این پوشش ها ابتدا از پانچ استفاده کرده و در زمان نصب صفحات برای اتصال میان سازه و پوشش از پیچ TB استفاده میشود.

پوشش‌ های محافظ تیر و ستون کناف

استفاده از محافظ در ساختار های مختلف

در ساختار هایی که دارای یک لایه میباشد از یک قطعه پنل گچی با ضخامتی معادل لایه محافظ با عرض 18 سانتیمتر برای پشتیبانی و پوشش دادن درز ها در بین صفحات استفاده میشود.  این قطعه به همراه یک لایه نازک درزگیر و با استفاده از ماله شانه ای بر روی سازه اجرا میشود .

اما در ساختار هایی که دارای چند لایه هستند باید به نکات دیگری مانند محل اجرای پیچ ها توجه کرد. پیچ های در لایه های مختلف پوششی فوقانی باید فاصله کافی با پیچ های اجرا شده در لایه های زیرین را داشته باشند به طوریکه دو عامل اتصال در کنار هم قرار نگیرند.
رعایت کردن اصول در اجرای این لایه ها الزامی است و عدم توجه به استاندارد ها و روش صحیح اجرا این پوشش ها موجب کاهش چشمگیر مقاومت ساختار ها در برابر حریق و آتش سوزی میشود.

اهمیت درزگیری در پیشروی آتش

در ساختار هایی که کد حریق و آتش سوزی دارند ، درزگیری بسیار مهم و با ارزش است. با درزگیری تمامی منافذ و راه های عبور کردن آتش به طور کامل پر میشوند. با درزگیری ساختاریی نفوذ ناپذیر و یکپارچه ساخته میشوند که کاملا از عبور آتش جلوگیری میکنند .قسمتی که درزگیری و یکپارچه کردن آن بسیار حائز اهمیت است قسمت اتصال ساختار به سقف ، کف و یا عناصر اطراف می باشد.
برای درزگیری میتوانید از محصولات مختلف استفاده کنید که پیشنهاد ما به شما نوار درزگیر کناف میباشد چراکه این محصول کارایی بسیار راحت دارد به طوریکه افراد معمولی نیز میتوانند از آن استفاده کرده و بر روی ساختار های مختلف به اجرا در بیاورند.

خرید پوشش های محافظ تیر و ستون کناف

برای خرید و اجرای انواع محصولات کناف ، اعم از نوار درزگیر کنف ، عایق آبی کناف ، تایل های گچی کناف و … میتوانید از قسمت تماس با ما ، با شرکت آکس طرح و ساخت در ارتباط باشید. این مجموعه مفتخر است که در اجرای محصولات مختلف کناف در خدمت شما عزیزان باشد.

پوشش‌ های محافظ تیر و ستون کناف