عایق آبی کناف

عایق آبی کناف
4.9 (97.14%) 7 votes

این نوع پوشش برای استفاده در کف های مرطوب ساختمانها مانند کف آشپزخانه ها ، کف سرویس های بهداشتی و یا حمام جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب استفاده می شود و عایق بسیار مطمئنی با دوام و عمر طولانی می باشد. در گذشته جهت عایق کاری این فضاها از روش های سنتی  قیر و گونی و یا ایزوگام استفاده می شد و امروزه محصولاتی مانند عایق آبی کناف جایگزین آن شده است که مزایای بسیاری نسبت به قیرگونی و ایزوگام دارد و در ادامه به بررسی این مزایا می پردازیم.

مزایای استفاده از عایق آبی کناف

یکی از ویژگی های فوق العاده عایق های آبی کناف،‌ ضخامت مناسب آن است میزان ضخامت این عایق های آبی تولید شده توسط کناف به شما امکان اجرای دیوار های تک لایه را فضاهایی که در سلول ها تر می باشند می دهد. همچنین این عایق ها قابلیت اجرا مستقیم روی کاشی را دارند که مزیت بسیار فوق العاده ای محسوب می شود

دیگر ویژگی منحصر به فرد این عایق قابلیت انعظاف و کشسانی بالای آنها است و در مقابل ترک های ناشی از تغییر شکل ساختمانی و یا حرارت بسیار مقاوم می باشند.

از دیگر ویژگی های این عایق میتوان به چسبندگی بالایی که دارد اشاره کرد این عایق به راحتی بر روی هر سطحی ، دیوار یا کف ، میچسبد.

موارد استفاده از عایق آبی کناف

  • برای پوشش انواع کف سیمانی و کف بتنی
  • برای پوشش انواع دیوار های سیمانی
  • جهت پوشش پنل های سیمانی و گچی
  • مناسب برای پوشش انواع سطوح

روش تک لایه کردن دیوار دولایه کناف

معمولا برای اجرای دیوار کناف در سلول های تر از دولایه گچی استفاده میکنند. در این روش پنل دوم با فاصله بیشتری از کف نصب شده تا لایه ایزوگام یا قیر و گونی جاسازی شوند .

به همین صورت مشکل ضخامت عایق های سنتی حل شده و امکان نصب کاشی و سرامیک نیز روی دیوار وجود خواهد داشت.
استفاده کردن از عایق آبی کناف به دلیل ضخامت کم غشا این مشکلات را حل میکند.

دو نوع دیوار تک لایه کناف در سلول های تر قابلی اجرا خواهد بود :

دیوار یک لایه پنل 18 میل با استاد گذاری با فاصله 60 سانتی متر
دیوار یک لایه پنل 12.5 میل با استاد گذاری با فاصله 40 سانتی متر

عایق آبی کناف

کف سازی و آماده کردن سطح

بعد مرحله تکمیل کردن ساختار دیوار ، کف سلول تر با ملات نرمه ماسه و سیمان و دارای شیبی مناسب کف سازی می شود . به نحوی که سطح بدست آمده بسیار صاف ، یکدست و یکپارچه ، محکم و بدون ناخالصی ، آماده برای عایق بندی شده است.

اگر دیوار بر روی کف تمام نشده اجرا شود باید قبل از اجرای کف سازی برای جلوگیری کردن از نفوذ رطوبت و آسیب به پنل ها از یک لایه نوار فوم با عرض مناسب استفاده شود تا کف سازی و پنل های گچ سازی جدا شوند.بعد از تمام شدن مرحله کف سازی قسمت های اضافه نوار فوم بریده خواهد شد.

قبل از استفاده از کف و یا دیوار می بایست گرد و غبار و سنگ ریزه را از آن پاکسازی کرد. همچنین معایب سطح مانند ترک و سستی و گودی ها توسط مصالح مناسب باید ترمیم شود.

اجرای لایه پرایمر

بعد از تمیز کاری و ترمیم کردن سطوح و درست قبل از قسمت اجرای لایه عایق باید یک لایه به نام لایه پرایمر اجرا کرد برای تهیه پرایمر عایق آبی را به نسبت 1 به 4 با آب ترکیب میکنند.سپس پرایمر بدست آمده را با استفاده از قلم مو یا غلتک روی کل سطح پخش میکنند تا خشک شود.

 اجرای لایه عایق آبی کناف

بعد از اجرای مراحل ذکر شده ، می بایست لایه عایق را نصب کنید. عایق بدون ترکیب با آب یا هر ماده دیگر ، در دو لایه اجرا میشود .اجرای این عایق بسیار ساده است و به راحتی و سهولت با استفاده از قلم مو یا غلتک روی کلیه سطوح قابل اجرا است .

پوشش سطوحی معمولا به سه صورت اجرا میشود:

  • اولین روش آن روش عایق کاری است که معمولا از این روش استفاده می شود
  • در روش دوم عایق کاری به صورت موضعی در نقاطی که آبریزی وجود دارد انجام شده
  • و در روش سوم کل سطوح کف و دیوار عایق کاری میشوند.

خشک شدن عایق آبی کناف

نکته ای که باید به آن توجه داشت زمان خشک شدن لایه است. قبل از اجرای لایه بعدی حتما باید از خشک شدن لایه قبلی مطمئن شد.میزان خشک شدن لایه پرایمر 3 ساعت و لایه عایق حدودا 6 ساعت است .این زمان ها نسبت به صخامت و درجه حرارت و رطوبت نسبی محیط متغیر هستند.

دمای مناسب جهت اجرای عایق آبی کناف

این عایق آبی کناف در دمای 10 تا 30 درجه قابل اجرا است و ضخامت آن پس از خشک شدن به حدود 1 میلیمتر میرسد همچنین عایق آبی در ظروف 5 کیلوگرمی بسته بندی و عرضه میشود. برای بهتر اجرا شدن این عایق باید به نکاتی توجه داشت که این نکات به شرح زیر است:

1: بهتر است عایق آبی کناف را برای سطوح خیس استفاده نکنید
2: از این محصول بهتر است به عنوان مصالح ترمیمی ، برای پر کردن شکاف ها و درز ها استفاده نشود
3: ابزار کار بالافاصله بعد از اتمام کار با آب گرم باید شسته شوند.
4: برای دستیابی به استحکام بیشتر لایه عایق ، میشود کل سطح را با الیاف مسلح کرد
5: این محصول ترافیک پذیر نیوده و بعد از اجرای لایه عایق تا زملن کف سازی مراقبت های لازم باید به عمل آید تا آسیبی به آن وارد نشود
6: عایق آبی کناف را نباید با هیچ موادی که باعث تغییرات در خواص شیمیایی آن میشود ترکیب نمود
7: در صورت تماس این مواد با پوست قبل از خشک شدن آن بالافاصله با آبو صابون شستشو دهید.
8: هنگام اجرا از عینک ایمنی استفاده کنید

اجرای عایق آبی کناف

نماینده رسمی محصولات کناف در ایران ، شرکت آکس طرح و ساخت مفتخر است که خدمات بازسازی واحد های تجاری  اداری و یا مسکونی را با مرغوب ترین مواد و متریال اجرا کند و درخدمت شما عزیزان باشد.

این مجموعه با بیش از ۳۰ سال سابقه و تجربه در زمینه نوسازی و بازسازی ساختمان تولید و توزیع و اجرای محصولات کناف ، مجری پروژه های ساختمانی بسیاری بوده است.

عایق آبی کناف